włoska restauracja bez glutenu Kraków

Smaczna restauracja z włoskim jedzeniem
Masz ochotę smacznie zjeść? Pośród licznych opcji, jakie daje europejska sztuka kulinarna na szczególną uwagę zasługuje kuchnia włoska. Dlaczego? Otóż dlatego, że kuchnia włoska to bogactwo aromatów, połączeń oraz spora porcja zdrowia.

Charakterystyczne włoskie smaki

Typowemu Polakowi włoska restauracja, kojarzy się prawie zawsze z makaronem i pizzą i czasem z winem. Tymczasem włoskie gotowanie to również takie pyszności jak dojrzałe sery czy świeże warzywa.

Podstawowe potrawy włoskie

Pasty to podstawa kuchni włoskiej. Włosi przyrządzają makarony w kilkudziesięciu rodzajach. Praktycznie niełatwo wyobrazić sobie składniki których nie da się dołączyć do makaronu. włoski kucharz Ryby, szeroki wybór mięs, np. jagnięce czy drobiowe oraz przeróżne warzywa, powodują, że pasty nie mogą się przejeść.

Następną charaterystyczną potrawą jest pizza. Wprawdzie nie została ona wymyślona we Włoszech tylko z Grecji. Kojarzona jest jednak jako włoska potrawa. Dobra pizza włoska to niezbyt grube ciasto i mała ilość dodatków. Najpopularniejsza wersja pizzy to margharita z serem. Świeża pizza to rozkosz podniebienia, ale niestety ogromna ilość kalorii. Nie jest to zatem danie dla tych, którzy chca być „fit”.

Włoskie dania to coś więcej niż tylko pizza i makaron. To również lasagne, tortellini, piada i liczne desery – np. granita czy zabaglione. Będąc w restauracji włoskiej nie można nie spróbować wina czy wspaniałych serów- ricotty, mascarpone lub grana padano.
Zobacz film

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *